Zvažujete koupi skleníku?
Skleník si určitě nepořizujeme jen na jednu sezonu, a tudíž je třeba věnovat čas výběru nejen správného typu, ale i materiálu.
Možná si myslíte, že je na trhu velký výběr skleníků. Pokud začnete pečlivě pátrat, zjistíte, že v současnosti existují na trhu víceméně pouze dvě varianty. První skupina skleníků má konstrukci z ohýbaných plechů, u kterých lze použít jako výplň sklo nebo polykarbonát. Druhou skupinou jsou velmi levné skleníky, které mají lehkou hliníkovou konstrukci a polykarbonátovou výplň. Zde ovšem platí, že nízká cena také odpovídá velice nízké kvalitě. Takovýto skleník absolutně nelze doporučit, hlavně proto, že vzhledem ke kombinaci povětří a jejich velmi nízké váze se z těchto skleníků stávají ve většině případů spíše skleníky "létající".
Konstrukce z ohýbaných plechů
Výhodou tohoto typu skleníku jsou nízké výrobní náklady, což mu zajišťuje konkurenceschopnost v oblasti ceny. V tomto případě se jedná o velmi pevnou a bytelnou konstrukci, která se nedá k té hliníkové vůbec přirovnávat. Jestliže má konstrukce skleníku unést váhu skleněných výplní, musejí být plechové profily dostatečně široké. Na pevnost má i vliv množství těchto profilů obsažených v konstrukci. Platí, že tyto skleníky jsou jednoduché stavebnice a jejich montáž ve většině případů není náročná.
Sklo nebo polykarbonát?
Když už máme jasno v typu konstrukce, vyvstává nám další otázka. Sklo nebo polykarbonát? Klasika (skleník ze skla) nebo módní trend (skleník z polykarbonátu)?
Polykarbonátové skleníky jsou lehké na přepravu a nehrozí u nich rozbití jako u skla. Jako největší výhoda polykarbonátu je uváděna nerozbitnost. Toto tvrzení je ovšem velice relativní. Většina certifikátů o nerozbitnosti polykarbonátu uvádí, že se záruka vztahuje pouze na rozbití od malých krup. Ty ovšem nerozbijí ani sklo. Navíc do polykarbonátu mohou kroupy nadělat prohlubně, jako např. u automobilů, což u skla rozhodně nehrozí. Polykarbonát je také velice náchylný na poškrábání nebo proražení ostrým předmětem. Jeho největším problémem je životnost. Postupem času křehne a snižuje se u něho propustnost světla, což je zapříčiněno výskytem zelené řasy, která se objeví uvnitř komůrek a nedá se ničím vyčistit. Jediným řešením je polykarbonát vyměnit. U skla jeho životnost a propustnost světla vůbec nemusíte řešit. Sklo je prostě sklo. Pokud se přesto rozhodnete pro skleník z polykarbonátu, rozhodně vybírejte mezi těmi značkovými s dostatečnou tlouˇšťkou případně s výztuhami polykarbonátu.
Co dodat na závěr? Lze Vám jen popřát šťastnou ruku při výběru toho Vašeho skleníku.